Старий Новий рік і Щедрий вечір: що не можна робити

У деяких країнах відзначають Старий Новий рік в ніч з 13 на 14 січня. Так вийшло через розбіжності в календарях: григоріанському й юліанському.

“Обозреватель” розповість про традиції, заборони й історію свята.

Це свято виникло через розбіжності в календарях: григоріанському і юліанському. До революції Російська імперія жила за старим стилем (юліанським календарем, введеному в 45 році до нової ери римським імператором Юлієм Цезарем). Юліанський календар не був точним і за майже двадцять століть відстав від реальності приблизно на два тижні.

Європейські країни ще в 1582 році почали поступово переходити на реформований календар, який назвали григоріанським – на честь Папи Григорія XIII. Коли більшовики в січні 1918 року реформували російський календар, православна церква користуватися ним відмовилася – дурниці, мовляв, і безбожне баловство. В результаті і Різдво, і Великдень, і багато інших релігійні свята ми відзначаємо не разом з усім світом, а в гордій майже самоті.

Щедрий вечір

Крім радянської традиції святкування Нового року з олів’є і шампанським, в українців існує свої давні традиції. Наприклад, вечеря в Щедрий вечір.

Щедрим вечір називається тому, що на стіл ставлять “щедру” кутю, яку, на відміну від пісної куті в Святвечір, заправляють м’ясом і салом. За традицією миску з кутею ставлять в кут з іконами.

Головна страва на святковому столі – смажене порося, символ плодючості худоби і родючості землі. Відзначимо, що в народі святого Василя, якого згадують 14 січня, вважали свинарем і покровителем свиней.

Крім того, на стіл ставлять млинці, пироги та вареники з сиром, які стануть в нагоді і для того, щоб віддячити гостей – щедрувальників та засівали.

 

Коментарі